Radní Zlínského kraje putovali s olomouckým biskupem z Bunče na Velehrad po Cyrilometodějské stezce

Radní Zlínského kraje putují s biskupem Josefem Nuzíkem na Velehrad

ZLÍNSKÝ KRAJ – Na Cyrilometodějskou stezku vedoucí z Bunče na Velehrad se v úterý 24. října vydali radní Zlínského kraje společně s olomouckým biskupem Josefem Nuzíkem, zástupci Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a také starosty několika obcí, které leží na trase stezky.

„Putování po stopách slovanských věrozvěstů nemá jen duchovní rozměr, ale jednotlivé části trasy mohou absolvovat i lidé, kteří si chtějí užít přírody a poznat zajímavá místa našeho kraje. Jak arcibiskupství, tak starostové jsou pro nás klíčovými partnery v dalším rozvoji infrastruktury Cyrilometodějské stezky a její propagaci a to jsme si včera znovu potvrdili,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

„Společným putováním chceme ukázat, že pro nás i Arcibiskupství olomoucké je projekt Cyrilometodějské stezky strategicky významný. Otevírá nám dveře pro spolupráci a partnerství v celé Evropě. Uvědomujeme si, že centrum značených tras v oblasti Velehradu má mimořádný potenciál a jsou zde potřeba kvalitní služby i doprovodná infrastruktura. Záleží nám také na dobré komunikaci a vztazích s místními, často patrioty – ať už jsou to představitelé obcí, farností, památek či podnikatelské sféry,“ doplnil předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub. 

Trasa dlouhá zhruba 13 kilometrů vedoucí převážně chřibskými lesy spojuje tyto památky: kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jankovicích, prehistorický kámen, tzv. Králův stůl, dřevěnou rozhlednu nad Modrou, národní kulturní památku – archeologickou lokalitu Na Díle v Modré, u níž stojí hypotetická replika kostela sv. Jana Křtitele, Archeoskanzen Modrá prezentující někdejší velkomoravský život a poutní areál Velehrad, kterému vévodí barokně přestavěná bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje s románskými základy. Všechno tato místa si účastníci putování prohlédli, v každé navštívené obci je přivítali a provedli tamní starostové.

Putování také připomnělo několik letošních výročí. „Jednak uplynulo 100 let od úmrtí významného olomouckého arcibiskupa pohřbeného na Velehradě – Antonína Cyrila Stojana, a také 1160 let od příchodu Konstantina-Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu,“ řekl biskup Mons. Josef Nuzík, administrátor Olomoucké arcidiecéze. Letos v srpnu uplynulo 10 let od založení sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, které se věnuje například značení cyrilometodějských tras v terénu ve spolupráci s Klubem českých turistů. Všechny cyrilometodějské trasy v Česku, jejichž celková délka je asi 900 km, končí právě na Velehradě. V roce 2021 se sdružení podařilo zapsat Cyrilometodějskou stezku mezi Kulturní stezky Rady Evropy, a to jako první stezce, která má své sídlo v České republice.

(Tisková zpráva Zlínského kraje)