Už jste vyzkoušeli pobyt v hostelu U svatého Štěpána?

Jsme uprostřed léta, kdy lidé více než jindy cestují. A tak nezaškodí podělit se krátce o zkušenost s ubytováním v hostelu U sv. Štěpána v Litoměřicích. Při cestách do oblasti Českého středohoří a severních Čech můžete poměrně levné a slušné ubytování v litoměřickém církevním hostelu dobře využít.

V hostelu U sv. Štěpána v Litoměřicích jsem byl osobně ubytován už desetkrát, poprvé o Velikonocích v roce 2011. Mají mne tam uloženého v počítači a na recepci už při novém ubytování nemusím ukazovat ani občanský průkaz. To svědčí o tom, že se mi tato lokalita i tento druh ubytování osvědčily.

Ceny se postupně zvyšovali, ale ještě v roce 2019 zde můžete mít dvoulůžkový pokoj bez vlastního příslušenství v hlavní budově a s původním ještě bohosloveckým vybavením za 660 korun na noc (bez stravy). Můžete zde mít i o něco komfortnější ubytování za trochu větší peníz.

V objektu diecézního domu bylo vždy čisto, velmi slušnou úroveň má i společné sociální zařízení a zejména v prvním patře je k dispozici dobře vybavená kuchyňka.

Ubytovací kapacita činí 40 lůžek hotelového typu v dvoupodlažní budově okálu (bývalá ubytovna) a 120 lůžek jak hotelového, tak i hostelové typu v 1. a 2. patře Diecézního domu kardinála Trochty. V přízemí budovy, kde je i recepce s nepřetržitou službou, mohou hosté využít restauraci a minipivovar – Biskupský pivovar U sv. Štěpána. Také zde sídlí diecézní centra – katechetické, pastorační a centrum pro mládež. V budově se pořádají setkání mládeže, rodin a dětí, kněží, důchodců a proběhlo zde i mnoho rodinných oslav či svatebních hostin. Ubytování je určeno pro turisty i hromadné zájezdy, vítáni jsou cyklisté (bezpečné uschování kol). K dispozici je také WiFi zdarma. Uvnitř uzavřeného areálu je možné zaparkovat až 50 vozidel nebo 2 až 3 autobusy. Vlastníkem objektů je Biskupství litoměřické, ubytovací služby zajišťuje firma In Principio, s. r. o. Ubytování je možné objednat přímo prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.inprincipio.cz.

Litoměřice jsou krásné město s řadou památek včetně katedrály sv. Štěpána a několika dalších kostelů. Myslím, že za jeden den ani všechno neobejdete. Přitom jde o místo s výborným spojením veřejnou dopravou. Nejbližší železniční stanice Litoměřice-horní nádraží se nachází jen asi deset minut chůze od hostelu, nádraží Litoměřice-město leží ve vzdálenosti cca 25 minut chůze. Vlakem můžete na dolní nádraží dojet ze Zlína za pět hodin a jen s jedním přestupem – v Kolíně. Z okresního města Litoměřice se snadno dostanete do Lovosic, do Ústí nad Labem i Děčína, v opačném směru si můžete zajet třeba do Úštěku nebo do České Lípy. V blízkosti Litoměřic se nachází město Terezín s pohnutou historií. Při pobytu v Litoměřicích jistě nevynecháte výstup na Radobýl nebo na horu Lovoš u Lovosic. Dobře si zaplavete v čisté vodě rozlehlého písníku Dobříň nedaleko Roudnice nad Labem. Z Litoměřic je dostupná i zřícenina hradu Hazmburk nebo zámek v Libochovicích, velmi malebné jsou lázně Mšené. Za jeden den odtud zvládnete navštívit i skalní město Tiské stěny nebo řadu turistických atraktivit v CHKO Labské pískovce. Před pár lety jsem s velkým potěšením projel také cyklostezku podél Labe až do německého Bad Schandau. Ostatně z Litoměřic do Ústí nad Labem se rovněž můžete plavit veřejnou lodní dopravou.

Tak jestli ještě severní Čechy příliš neznáte, je to pro vás jistě tip, o kterém stojí za to uvažovat. Vyplatí se zdržet se zde třebas jen na prodloužený víkend a samozřejmě nejen o prázdninách.

Vojtěch Cekota