Hovořilo se o komunikaci s vážně nemocnými

Zlín – Jak komunikovat s vážně nemocným člověkem? To bylo téma bezmála čtyřhodinové přednášky, která se uskutečnila během sobotního dopoledne 10. února 2018 ve velkém sále klášterní budovy Regina ve Zlíně. Zúčastnily se jí přibližně dvě desítky farníků – především zdravotníků, akolytů nebo lidí, kteří se potýkají s těžkými nemocemi a úmrtím svých nejbližších.

Přednášející klinická psycholožka PhDr. Marie Dlabačová z Fakultní nemocnice v Olomouci rozebrala nejtypičtější situace, které u smrtelně nemocných lidí nastávají, a fáze, kterými lidé po oznámení diagnózy procházejí. Šok – popření – projevy agrese – propadání smutku a depresím – smlouvání s osudem – až ke konečnému vyrovnání, přijetí či smíření. Je důležité nemocnému aktivně naslouchat (nejen slyšet), projevit empatii, být v takové situaci autentický a opravdový. A nejde jen o to přečíst nemocnému při návštěvě kousek z Písma svatého, ale navázat s ním obyčejný lidský kontakt, být přístupný pro hovor o běžných věcech, které leží pacientovi na srdci.

Všem posluchačům, kteří si napsali e-mailovou adresu, dala psycholožka k dispozici své dvě elektronické prezentace a doporučila k tomuto tématu materiály na internetových stránkách www.umirani.cz.

Vojtěch Cekota, Život farností č. 4/2018