Líbil se nám pobyt v klášteře ve Štěkni

Využíváme občas ubytování v církevních či řádových objektech po celé republice. V polovině září 2017 jsme strávili dvě noci v jižních Čechách v zámku – klášteře sester Congregatio Jesu ve Štěkni. Líbilo se nám tam a rádi bychom se na stejné místo ještě někdy v budoucnu vrátili. Dovolujeme si ubytování v klášteře ve Štěkni doporučit i dalším příznivcům křesťanské rekreace. Máme zkušenost, že ubytování v křesťanských zařízeních bývá slušné a ceny přijatelné.

Městys Štěkeň leží v jižních Čechách v okrese Strakonice na řece Otavě. Má asi 850 obyvatel. Jeho dominantou a nejvýznamnější památkou je raně barokní zámek, postavený na místě tvrze ze 14. století Janem Antonínem Losou z Losimthalu. Kolem zámku se rozkládá anglický park. Zámek koupily v roce 1922 řádové sestry Ústavu anglických panen a zřídily zde klášter řeholnic. Působily zde i v době komunismu (objekt byl využíván jako domov důchodců). Nyní žije v klášteře asi 11 řeholnic. Část z rozsáhlých prostor nabízejí pro ubytování poutníkům a turistům.

V září 2017 zde stálo ubytování v pokoji se samostatným sociálním zařízením 380 korun na lůžko a noc, pokoje se společným sociálním zařízením jsou o stovku levnější. Hosté si mohou přiobjednat snídaně za 50 Kč, obědy za 90 Kč a večeře za 70 Kč. U Kláštera lze bezplatně parkovat, v Biblickém sále (společenská místnost s televizí) je k dispozici wifi připojení k internetu.

Cestovali jsme do Štěkně z Moravy veřejnou dopravou. Nejbližší vlaková zastávka s názvem Čejetice se nachází ve vzdálenosti 2,5 kilometru od místa ubytování, asi 35 minut chůze po silnici. Přímo do obce jezdí autobusy jen v pracovních dnech. Ve vzdálenosti 4,5 kilometru zvlněnou zalesněnou krajinou leží autobusová zastávka „Štěkeň-Vítkov, rozcestí 1 km“, kde zastavují autobusy i o víkendu ve směru ze Strakonic a Písku. Pro turistiku s poznáváním širšího okolí se proto jeví jako výhodné mít zde k dispozici vlastní automobil nebo alespoň jízdní kolo. Pro úplnost dodejme, že se do Štěkně dá dostat také plavbou na kánoi či raftu po zlatonosné řece Otavě. Ve Štěkni se nachází i vodácký kemp.

Pro poznávání jižních Čech má Štěkeň poměrně výhodnou polohu. V přijatelném dosahu pro jednodenní výlet autem máte prakticky celou Šumavu. Hezké procházky se však dají podnikat i v bezprostředním okolí. Okresní města Písek na východě i Stranonice na západě nejsou dál než deset kilometrů.

Ubytování v klášter sester Congregatio Jesu ve Štěkni je velmi výhodné pro různá početnější společenství, farní skupiny, velké rodiny. Na své si zde však určitě přijdou i jednotlivci, jistě i senioři, zejména v mimoprázdninovém období. V polovině září byl v celém klášteře výjimečný a pro nás z města tolik vzácný klid. Ale pozor – v zimě zde neubytovávají.

Další podrobnosti o ubytování najdou zájemci přímo na internetových stránkách kláštera.

Několik fotografií z našeho zářijového pobytu v roce 2017 jsme vybrali do fotogalerie ZDE.

Vojtěch Cekota