Pavel Jajtner hovořil v Kvasicích o migrační krizi

Kvasice – Evropa a migrační krize a možné řešení – to byl název přednášky Pavla Jajtnera, která se uskutečnila odpoledne v sobotu 24. září 2016 v Obecní klubovně ve Kvasicích. Bývalý velvyslanec v Rakousku, Maroku a ve Vatikánu poznal situaci v severní Africe zblízka. Podle něj by se lidem v tomto regionu mělo pomáhat na místě. Migrace do Evropy není řešení problému.

„Jediným solidním řešením je pomoc v místě. A nedávat rybu, ale naučit lidi rybařit,“ řekl Pavel Jajtner v Kvasicích. Jedním ze zásadních problémů regionu, ze kterých pochází nejvíce migrantů, je nedostatek vody. Další velkou překážkou rozvoje těchto území je rozsáhlá korupce.

„Lidé odtamtud ze zoufalství odcházejí s nadějí, že se budou mít v Evropě líp,“ říká Pavel Jajtner. Nesdílí však názor, že by se situace vyřešila tím, že Evropa bude migranty přijímat. Budou přicházet další a další, až to začne výrazně ovlivňovat život přímo v Evropě. Dokud je podíl muslimského obyvatelstva v Evropě nízký, snaží se tito lidé přizpůsobovat a příliš se neprosazují. Pokud však jejich podíl v populaci překročí určité procento, začnou zde prosazovat svá pravidla včetně práva šarí’a.

Pavel Jajtner připustil, že na problém uprchlické krize neexistují jednoduché odpovědi. Platí však podle něj, že bez křesťanské víry a bez řádu nelze vybudovat spravedlivou společnost.

(vc)