Poutní místo Štípa si připomene významné výročí

Zlín-Štípa – Poutní místo Štípa u Zlína si připomene v neděli 23. března 2014 významné výročí. Právě v tento den uplyne 400 let od úmrtí urozené Lukrecie Nekešové, zakladatelky nového poutního kostela Narození Panny Marie ve Štípě. Slavnostní mši svatou, která začne v 10.30 hodin, celebruje biskup Josef Hrdlička.

Mši doprovodí Pěvecké sdružení moravských učitelů pod vedením prof. Lubomíra Mátla. V 15 hodin pak bude mít toto pěvecké těleso samostatný koncert. Při slavnosti si mohou návštěvníci prohlédnout svatební oděv z počátku 17. století a na vlastní oči uvidí, jak mohla být Lukrecie Nekešová a její manžel Albrecht z Valdštejna oblečeni ve svůj svatební den. Na slavnosti přislíbili účast také krojovaní z okolních obcí. Součástí akce je výstava věnovaná působení Lukrecie a Albrechta na Východní Moravě. Kostel je v tento den otevřen pro veřejnost až do 18 hodin a k dispozici bude také průvodce.

Významné výročí je nerozlučně spojeno s moravskou šlechtičnou Lukrecií Nekešovou z Landeka, která před svou smrtí zavázala svého manžela Albrechta z Valdštejna zvláštním slibem. Ve Štípě měl nechat vybudovat velký kostel a přenést do něho uctívanou sošku Panny Marie Štípské. Při novém kostele měl na přání své ženy nechat postavit také klášter. Valdštejn přání vyplnil a na stavbu povolal zručné dělníky a stavitele, pravděpodobně až z Itálie. Kostel byl do současné podoby dostavěn až za mnoho desítek let poté, ale díky závěti paní Lukrecie se může Štípa chlubit svatyní v celém širém okolí jedinečnou.

Akce se koná za podpory města Zlína – místní části Štípa, Zlínského kraje, ve spolupráci se Spolkem přátel hradu Lukova a občanským sdružením Communitas Auxilium.

Lubomír Hnilica

Pozvánka