V kraji nejvíce posílili komunisté a lidovci

Bývá zvykem ohlédnout se na tomto místě za každými skončenými volbami ve Zlíně nebo ve Zlínském kraji. Ani nynější volby do Zastupitelstva Zlínského kraje nejsou výjimkou.

Před čtyřmi lety jsem podobné zhodnocení nadepsal KDU-ČSL ztratila ve Zlínském kraji pět tisíc voličů. Nyní jsou všichni zpátky a ještě několik tisíc jich přibylo, takže lidovci výrazně zlepšili svůj volební výsledek jak proti toku 2008, tak i proti roku 2004. Se svými deseti získanými mandáty se stali druhou nejsilnější stranou v kraji.

Krajské prvenství zůstává sociálním demokratům. Ale již není tak výrazné jako před čtyřmi lety. České straně sociálně demokratické ubylo v kraji proti předchozím volbám téměř 28 tisíc voličů.

V dlouhodobém poklesu voličské přízně pokračují ve Zlínském kraji občanští demokraté. Zatímco ve volbách v roce 2004 získali 16 řesel v zastupitelstvu a před čtyřmi lety 11, není už jich budou mít jen pět. Proti minulým volbám přišli o 24 703 hlasů.

Naproti tomu s velkým volebním ziskem skončili komunisté. Stali se třetí nejsilnější stranou v kraji. Získali v zastupitelstvu devět mandátů. V porovnání s minulými volbami jim dalo svůj hlas o 8 448 voličů více. Stejně jako lidovci překonali svůj volební výsledek jak z roku 2008, tak i z roku 2004.

Nesmíme však zmíněná čísla přeceňovat. Mlčící většina – téměř 60 procent voličů – k volebním urnám vůbec nepřišla. O tom, co si myslí o vládnutí v kraji tato nadpoloviční většina občanů, mohou spekulovat média nebo agentury pro průzkum veřejnéhio mínění.

(vc)

Počty hlasů pro nejsilnější strany ve Zlínském kraji - graf

Hlasy, procenta hlasů a mandáty pro strany ve Zlínském kraji
ve volbách 2004, 2008 a 2012

Tabulka 1: Srovnání hlasů pro strany ve volbách 2004, 2008 a 2012

* v r. 2004 ED+Nezávislí starostové pro kraj, v r. 2008 Starostové a nezávislí pro ZK, v r. 2012 Starostové a TOP09