Důchodová reforma je jen zástěrkou pro skokové zvýšení DPH

Zvýšení spodní sazby DPH vláda zdůvodňuje tím, že nutně potřebuje získat prostředky pro důchodovou reformu. K tomu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vysvětluje: „Lapidárně řečeno – vláda zvýší lidem daně, aby mohla část státního rozpočtu převést do soukromé sféry. Všichni tak zvýšeným DPH zaplatíme nepovinný opt-out, kterého se pak zúčastní jen někdo!“

Zvýšení spodní sazby DPH vláda zdůvodňuje tím, že nutně potřebuje získat prostředky pro důchodovou reformu. K tomu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vysvětluje: „Lapidárně řečeno – vláda zvýší lidem daně, aby mohla část státního rozpočtu převést do soukromé sféry. Všichni tak zvýšeným DPH zaplatíme nepovinný opt-out, kterého se pak zúčastní jen někdo! To už ani nemluvím o tom, že nárůst cen nejvíc postihne seniory a rodiny s dětmi. Podle našich odhadů to pro rodinu se dvěma dětmi může dělat měsíční nárůst až o 1400Kč. Takže na vládní experimenty doplatí nejvíc ti, kteří do důchodového systému odváděli nejvíc.“

Místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková navíc upozornila na rozpor mezi předvolebními sliby a praktickou politikou stran vládní koalice. „Pravicové strany slibovaly před volbami, že nebudou zvyšovat daňové zatížení obyvatel. Nyní paradoxně prosazují největší zvýšení odvodů za posledních 17 let,“ upozornila. „Nemohu souhlasit s argumentací, že nivelizace obou sazeb DPH je nutná k pokrytí deficitu důchodového účtu. Tento deficit nemusí vzniknout, pokud vláda nebude iracionálně trvat na vyvedení části prostředků do soukromých penzijních fondů,“ dodala Liptáková.

Zachování snížené sazby v minimálním rozsahu, které vláda navrhuje, je podle KDU-ČSL jen „kouřovou clonou“, která má zastřít dopad, který zvýšení DPH na obyvatele bude mít. V rámci EU je přitom naprosto běžný systém dvou a více sazeb DPH.

„Nikdo navíc neumí přesně odhadnout, jaké důsledky pro hospodářství může zvýšení DPH přinést. V době, kdy se světová ekonomika stále potýká s vážnými hospodářskými problémy, je takový zásah naprostým hazardem. Proto jsme se rozhodli, že musíme proti vládním návrhům aktivně vystoupit, a zveřejnili jsme petici proti důchodové reformě a zvýšení DPH,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Petici na internetu podepsalo přes 1800 občanů, mezi nimi třeba zakladatelka mateřských center Rut Kolínská, režisérka Olga Sommerová, předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, demograf Tomáš Fiala, farář Miloš Rejchrt nebo profesor Ústavu hospodářských a sociálních dějin FFUK Eduard Kubů.

(Tisková zpráva KDU-ČSL z 8. 3. 2011)