Jak dál na portálu KIS Zlín?

Internetový portál Křesťanské informační středisko Zlín na adrese www.volny.cz/cekota funguje na světové síti už více než jedenáct let. Staral se o něj po celou dobu novinář Vojtěch Cekota. Své příspěvky na tento portál občas posílají i další autoři. Počítadlo portálu dnes ukazuje přes 22 800 návštěv. V poslední době se měsíční návštěvnost pohybuje průměrně kolem 250 zhlédnutí. Máme před sebou několik možností, zdali a jak dál v této publikační činnosti pokračovat.

Na stránky KIS Zlín zařazujeme příspěvky vlastní i převzaté. Buďto nás o jejich zveřejnění někdo požádal, nebo jsme je sami vytvořili nebo nás někde upoutaly a považovali jsme za vhodné nabídnout je dalším případným zájemcům jako podnět k přemýšlení či informaci k inspiraci, povzbuzení, obohacení. Nejsme příznivci hromadného přeposílání souborů na desítky e-mailových adres, neboť to považujeme za určité vnucování. Portál KIS je nabídka, která se nikomu nevnucuje. Několika lidem stojí za to, aby si tyto stránky opakovaně otvírali, a pro ně jsou tyto stránky na zcela nekomerčním základě tvořeny a spravovány.

V poslední době jsme se zamýšleli nad tím, zdali by nebylo vhodné portál KIS poněkud inovovat. Používaná technologie html stránek je poplatná době vzniku portálu v roce 1990 a je pro častěji se měnící zpravodajské stránky poměrně pracná. Řešením, které by tvorbu a správu těchto stránek usnadnilo, by mohlo být uplatnění určitého redakčního systému. Portál KIS by v takovém případě musel změnit webovou adresu, protože bezplatný webhosting na serveru VOLNY neumožňuje používat technologie PHP a MySQL. Jeden z možných způsobů takového řešení vám dnes předkládáme k nahlédnutí a k posouzení. Portál jsme nazvali pracovně Cekotapress podle příjmení dvou předpokládaných hlavních redaktorů/editorů. Najdete jej na adrese http://cekotapress.clanweb.cz.

Téměř současně nás napadla ještě i jiná možnost, jak dál s portálem KIS. Bylo by teoreticky možné, aby se zpravodajská část portálu KIS transformovala v jakousi regionální stránku známějšího a navštěvovanějšího křesťanského internetového portálu ChristNet. Znamenalo by to, že byste si na portálu ChristNet klikli na nějakou záložku (např. „Regionální zpravodajství Zlínsko“) a dostali byste se na samostatnou stránku, na které by se objevovaly stejné příspěvky, které jsou zatím zveřejňovány na portálu KIS. Editování této regionální stránky ChristNetu by bylo svěřeno redaktorům ve Zlíně. Svou křesťanskou platformou jsou si oba portály blízké. O přesných podmínkách bychom samozřejmě museli jednat s provozovateli portálu ChristNet.

Máte-li na budoucnost portálu KIS Zlín nějaký názor a můžete nám něco doporučit, hlasujte prosíme v anketě na úvodní stránce portálu Cekotapress. Na stejném portálu se můžete vyjádřit i v diskusním fóru pod tímto článkem.

Přejeme vám, čtenáři těchto stránek, všechno dobré a těšíme se na případnou další spolupráci v jakékoli podobě. Při tvorbě portálu KIS máme na mysli skutečnost, že není dobré vždycky ke všemu mlčet, protože jinak svět rychle ovládnou sobci, násilníci a bezvěrci. Tak aspoň touto miniaturní formou občas zvedáme svůj hlas a říkáme do světa to, o čem si myslíme, že by mělo být řečeno.

Vojtěch Cekota, Petr Cekota