Z podzemí až k nebesům

Měli jste už příležitost strávit pár souvislých dnů v oblasti Králického Sněžníku? Přemýšlíte-li o tom, jak hezky prožít víkend nebo několik dní dovolené a načerpat na těle i na duchu, potom může být turistická oblast Králického Sněžníku a poutního místa Králíky dobrou volbou.

Jde o kraj, který je od Zlína vzdálen asi 150 kilometrů. Leží na rozhraní okresu Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji a okresu Šumperk v Olomouckém kraji. Není mezi širší veřejností příliš známý a není zatím příliš navštěvovaný. Kdo touží spíše po klidu a hezké přírodě, přijde si v této oblasti na své. A přitom ubytování v penzionech na Králicku pořídíte zpravidla o 30 až 50 procent levněji než například v Krkonoších nebo jiných známějších českých a moravských turistických oblastech.

Hora Matky Boží v Králíkách

Kde se ubytovat

Chcete-li mít svou základnu v těsné blízkosti poutního chrámu na Hoře Matky Boží v Králíkách-Dolní Hedeči, nabízí se vám možnost ubytování v penzionu Poutní dům. S kompletní nabídkou tohoto ubytovacího zařízení, které disponuje několika kategoriemi ubytovacích služeb, se můžete seznámit na internetových stránkách www.poutnidum.cz.

V oblasti Králického Sněžníku ale najdete množství dalších ubytovacích možností. Jejich nabídka i s odkazy na internetové stránky jednotlivých penzionů, hotelů, ubytoven a kempů je soustředěna na webu www.kral-sneznik.cz. Autor tohoto článku měl možnost osobně vyzkoušet se skupinou novinářů ubytování v Penzionu Dolní Morava. Byli jsme spokojeni.

Duchovní program

Svaté schody

Také o poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, klášteru redemptoristů a celém poutním areálu, který pochází z počátku 18. století a je dnes vzorně opraven, se dočtete na internetu na adrese http://www.poutnidum.cz/poutnik.htm nebo http://www.kraliky-klaster.cz. Mše svaté jsou v poutním chrámu slouženy od pondělí do soboty v 10.30 a v 17.00 hodin, v neděli jsou bohoslužby v 8.30 v 10.00 a v 15.00 hodin. Za poplatek si můžete prohlédnout ambity se vzácnými obrazy, nádvoří poutníků i kapli Svatých schodů. Vystoupat po schodišti vzhůru k oltáři s Ukřižovaným je dovoleno jen po kolenou. Prohlídka je možná denně v době od 11 do 12 a od 12.30 do 18 hodin. Hlavní pouť se zde koná v neděli po 15. srpnu.

Město Králíky

Centrem regionu je podhorské město Králíky. Leží v nadmořské výšce 560 metrů. Má necelých pět tisíc obyvatel. Před druhou světovou válkou zde žilo převážně německé obyvatelstvo. Více o městu Králíky se dočtete na webu www.kraliky.cz.

Zajímá-li vás historie Králíků a jejich okolí ještě víc, spoustu informací získáte v městském muzeu na náměstí. Klasicistní budova, ve které muzeum sídlí, byla postavena v letech 1795-1796 a původně sloužila jako radnice. Kromě historické expozice si návštěvníci mohou prohlédnout také betlémy v expozici řezbářství. Přírodovědná část obsahuje početnou sbírku nerostů, zkamenělin, brouků, motýlů, ptáků, savců a modelů hub. Zajímavé exponáty nabízí sekce věnovaná spolkové činnosti. Nechybí ani expozice tkalcovství a varhanářství.

Mezi nejcennější památky Králík patří kostel sv. Michaela Archanděla ze 17. století, budova radnice, fary a několik měšťanských domů.

Hlubiny

Podzemní chodba v pevnosti Hůrka

Ve třicátých letech 20. století bylo v okolí Králíků vybudováno mohutné vojenské opevnění, které mělo chránit tento strategický bod před útokem nacistického Německa. S opevněním se můžete blíže seznámit přímo v terénu na dvou naučných stezkách. Na Králicku najdete tři stavebně dokončené tvrze s názvy Hůrka (nově zpřístupněna v roce 2008), Bouda a Adam, přes padesát velkých bunkrů a větší množství drobných lehkých objektů, tzv. řopíků. Součást opevnění tvořila rovněž soustava protitankových a protipěchotních překážek, kasárna pro pevnostní jednotky, sítě vojenských silnic a cest, pevnostní telefonní kabelová síť. Síť chodeb a sálů tří výše zmíněných velkých tvrzí je zapuštěna až padesát metrů pod zemí a spojuje promyšleným způsobem, dokonce i úzkorozchodnou železnicí, několik nadzemních bojových objektů. Tyto unikátní pevnosti opravdu stojí za prohlídku. Vyplatí se však vzít si do nich teplejší oblečení. Dole bývá jen kolem 8 °C.

Významnou akcí s vazbou na vojenskou historii patří každoročně v srpnu vzpomínkový program Cihelna s bojovými ukázkami v prostoru československého pevnostního pásma. Za prohlídku stojí také Vojenské muzeum Králíky.

Výšiny

Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody

Z hlubin vojenského opevnění se můžete v krátké době dostat na některou z rozhleden na vyvýšených místech regionu. Rozhledna na vrchu Val (789 m) z roku 2002 se nachází v blízkosti poutního areálu, dojdete k ní od kostela snadno pěšky.

Už desítky let slouží turistům mohutná rozhledna na Suchém vrchu (995 m). Můžete k ní dojet po úzké silničce autem od silnice I/11 z Červenovodského sedla. Ze Suchého vrchu lze pěšky dojít k pevnosti Bouda. Na této červeně značené turistické trase roste v létě hodně borůvek…

V roce 2006 byla postavena a otevřena nová rozhledna na Křížové hoře (735 m) nad obcí Červená Voda. Kdysi to bylo oblíbené výletní místo s kostelíkem, křížovou cestou a výletní restaurací. Nynější železobetonový tubus rozhledny je obložen dřevem. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 25 metrů nad terénem. Na vrchol vede z Červené Vody žlutá turistická značka.

Do největší nadmořské výšky se ale v tomto kraji dostanete, když podniknete náročný pěší výstup na vrchol třetího nejvyššího pohoří v Česku – na horu Králický Sněžník (1424 m). Tímto místem prochází státní hranice s Polskem. Na Králický Sněžník vede několik značených turistických tras. Vždy musíte počítat nejméně s dvouhodinovým výstupem. Od parkoviště na konci obce Dolní Morava musíte překonat převýšení přes 700 metrů. Pod vrcholem Králického Sněžníku pramení řeka Morava.

Na koloběžce

Sjezdové koloběžky na Suchém vrchu

Možností sportovního vyžití je na Králicku celá řada. Králíky mohou svým návštěvníkům nabídnout multifunkční sportovní areál s hřištěm na házenou a malou kopanou, volejbalové a nohejbalové kurty, basketbalové hřiště a kluziště pro in-line bruslení, lidé si mohou odpočinout na koupališti nebo při bowlingu.

Nevšední atrakcí pro milovníky hor se může stát také jízda na sjezdových koloběžkách. Jejich půjčení a dovoz na některé z vhodných vyvýšených míst si můžete objednat (nejméně pro 4 osoby) u jejich provozovatele, který má bližší informace zveřejněny na svých internetových stránkách www.horskekolobezky.wz.cz. Vyzkoušeli jsme sjezd na koloběžkách ze Suchého vrchu do Těchonína. Provozovatel nám koloběžky přivezl na vrchol, my jsme pak na nich téměř bez odrazu nohou sjížděli půl hodiny po lesních cestách kolem tvrze Bouda až do obce na úpatí hory. Výškový rozdíl činil asi 500 metrů, ujetá vzdálenost cca 9 kilometrů.

(vc)